Kuchařky bez domova

Občerstvení

Při setkávání s ženami bez domova jsme zjistili, že jedním pro ně zásadním tématem je práce. Při hledání práce se setkávají s dvojitou diskriminací – na základě toho, že jsou ženy a na základě svého sociálního statusu – tedy že jsou chudé. Zároveň jsme vídali lidi bez domova stát fronty na jídlo u různých služeb a společně nás napadlo to otočit. Ať ženy bez domova vaří pro veřejnost, získají práci a mohou ukázat, co umí.Myšlenka kuchařek bez domova se zrodila s uvědoměním, že mnohé ženy v sociální tísni by se chtěly nějak přínosně zapojit do společnosti, ale je to (kvůli hlubokému znevýhodnění) často obtížné. Jako doma proto nabízí ženám bez domova možnost, aby veřejně prezentovaly své umění, a samy tím napomohly změně společenského vnímání bezdomovectví.

Tři roky se projekt rodil (první stánky 2x měsíčně u metra v Karlíně v Praze), vyvíjel, rozrůstal se (v letních měsících jsme měli stánek na pražské náplavce každý den kromě neděle, začali jsme nabízet catering). Od začátku jsme snili o vlastní kamenné kuchyni a bistru a jednou z největších překážek byly samozřejmě peníze. Oslovovali jsme nadace, donory, pořádali vlastní benefiční akce a finálně získali grant z evropských fondů na rekonstrukci a vybavení bistra. Jeho uzávěrka nás popostrčila i k tomu, abychom velmi intenzivně hledali vhodný prostor pro bistro. Vhodný pro nás znamenalo mít velkou kuchyň s denním světlem, kde by se kuchařky cítily dobře, což se nakonec ukázalo jako nelehký úkol. Nakonec za pomoci radní městské části Prahy 5 jsme získali za symbolické nájemné dlouhodobě nevyužívaný prostor a překonali jsme nevoli sousedů i politiků plynoucí z předsudků vůči lidem bez domova.

Kuchařky se v průběhu celé doby vzdělávaly, získávaly zkušenosti, nacházely práci v gastronomii, mluvily o projektu na nejrůznějších konferencích, workshopech a akcích, získávaly a pociťovaly uznání a respekt, někdy se ztratily a zase se objevily a připravovaly se na práci v Jídelně.

Jídelnu Kuchařek bez domova jsme otevřeli  22. března 2017. Nabízíme veganské obědy a různé sladké i slané dobroty (i s sebou), připravujeme catering, jezdíme se stánkem na nejrůznější akce, zpracováváme přebytky ovoce a zeleniny, které by se jinak vyhodily. Pořádáme tematicky zaměřené gastro akce i komunitní akce. Ze zisku bychom v budoucnu rádi dotovali provoz komunitního centra pro ženy bez domova.

Cíle Jídelny Kuchařek bez domova jsou:

  • upozorňovat na problematiku ženského bezdomovectví
  • zaměstnávání a podpora žen v sociální tísni
  • propojovat lidi bez domova a s domovem (bourat předsudky)
  • vařit dobré, zdravé, veganské a finančně dostupné jídlo pro širokou veřejnost
  • zpracovávat přebytky ovoce a zeleniny, které by se jinak vyhodily 


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/223806/virtual/www/subdom/festival/wp-content/plugins/advanced-custom-fields-pro/includes/api/api-template.php on line 499